keretlen
Rajz: Kiss Magdolna, 2024.

 

1. Ne vedd át!

2. Kinek adhatja a futár a csomagot?

3. Mit lehet tenni, ha mégis valaki átvett egy kéretlen csomagot? Elállási jog.

 

1. Ne vedd át!

A kamu webshopok egyik trükkje, hogy nem rendelt csomagot küldenek utánvéttel, és a címzett gyanútlanul átveszi, vagy arra gondol, hogy a máshol rendelt áruról van szó, vagy valamelyik családtagja rendeléséről. Nagyon figyeljünk oda, mindig pontosan jegyezzük fel, hol, milyen összegben rendeltünk árut, a családtagok is lehetőleg egyeztessenek egymással ez ügyben, és a szomszédot is kérjük meg, ne vegyen át semmit a részünkre, ha el akarjuk kerülni a bosszúságot.

Ha valamilyen bemutató termék, ajándék jön kéretlenül házhoz, és fizetni sem kell érte?...

Igen, először talán nem, de később még jöhet a fizetési felszólítás, vagy kedvezőbb esetben csak a zaklatás: újabb megkeresések, ajánlatok, vásárlásra ösztönzés.Tehát az ilyen csomagot se vegyük át, vagy ha a ládába került, akkor ne tegyünk semmit.

"Olyan küldeményt, amelyet nem rendeltünk meg, ne vegyünk át – hangsúlyozzák a Baranya Megyei Kormányhivatal fogyasztóvédelmi szakemberei. Ha a postaládába dobták be a kéretlen csomagot, vagy a termék átadásakor az átvevőtől nem kértek aláírást, a legjobb, ha semmit nem teszünk."  (BAMA)

 

2. Kinek adhatja a futár a csomagot?

A facebook-csoportban e témával kapcsolatban tette föl valaki ezt a kérdést: "A futár bárkinek oda adhatja a csomagot, aki fizet érte? Nem kell meghatalmazás?"

A válasz összetett.

A jelenleg hatályos kormányrendeletben ez olvasható:
"Ha a postacsomag kézbesítése megkísérlésének időpontjában jogosult átvevő nem tartózkodik a címhelyen, a postai szolgáltató a küldemény átvételére – alkalmi átvevőként – jogosultnak tekintheti a címhely szerinti közvetlen szomszédot abban az esetben, ha erről a címzett kifejezetten így rendelkezett, megjelölve az alkalmi átvevőt. A közvetlen szomszédnak történő kézbesítés megtörténtéről a postai szolgáltató a címzettet értesíteni köteles. Nem kézbesíthető a közvetlen szomszédnak a sérült állapotban lévő postacsomag."

Azaz ez így néz ki a Magyar Posta és a GLS gyakorlatában.

A Magyar Posta Logisztika – Magyar Posta Zrt. alkalmazásában:

"Önnek pontosan meg kell adnia egy olyan nevet és címet, ahol a csomag azonnali átvételét napközben, jellemzően 8-17 óra között biztosítani tudja ... lehet munkahelyre is kérni, ahol akár a portaszolgálaton vagy a titkárnővel is át lehet azt vetetni. Vagy olyan rokonhoz, ismerőshöz, aki valóban aznap „otthon lesz”, így biztosítani tudja az átvételt ... A csomag átvételére bárki jogosult, aki az adott címen tartózkodik, és a csomag átvételét, kifizetését biztosítja. Bizonytalanság felmerülése esetén azonban a kiszállító kérheti a személyazonosság igazolását."

A GLS szabályzata:
"KÉZBESÍTÉS CÍMEN
A csomagok kiadása tehát a címzett vagy más olyan (14. életévet betöltött) egyéb jogosult átvevők részére és aláírásuk ellenében történik, akikről a körülmények szerint feltételezhető, hogy jogosultak a csomagok átvételére. Ide sorolandók mindenekelőtt a címhelyen tartózkodó személyek, a meghatalmazott, valamint a címzett 14. életévét betöltött Ptk. szerinti hozzátartozója, valamint a címhelyen lévő ingatlan tulajdonosa vagy a címzett szállásadója, mint helyettes átvevő,továbbá a 13. pontban (lásd alább) foglalt feltételek teljesülése esetében a közvetlen szomszéd, mint alkalmi átvevő.
13. RENDELKEZÉSI JOG
A Megbízó (feladó) a címzett távollétének esetére rendelkezhet úgy, hogy GLS Hungary a csomagot alkalmi átvevőként a közvetlen szomszédnak, vagy más, megfelelő személynek kézbesítse, amennyiben a Megbízó (feladó) Egyedi szerződésben, vagy a jelen Általános Üzleti feltételek alapján külön így rendelkezett, és ehhez a címzett is hozzájárulását adja, és az alkalmi átvevő sem tiltakozik ellene. A rendelkezés meghatalmazással történhet. Ilyen írásos, vagy szóbeli meghatalmazások esetén az átvételi igazolás (IOD, POD) értelemszerűen módosult formában készül. A közvetlen szomszédnak történő kézbesítés megtörténtéről a postai szolgáltató a címzettet értesíteni köteles. Nem kézbesíthető a közvetlen szomszédnak a sérült állapotban lévő csomag."

Összegezve: Nem lehet általában "bárkinek odaadni" a csomagot, hanem csak azok közül valakinek, aki egy címen lakik a címzettel,  sőt, ha bizonytalan, akkor kérheti a szállító ennek igazolását. Továbbá annak, akinek a nevére kéri a megrendelő, vagy a megrendelő által megadott címen tartózkodik. A közvetlen szomszédnak csak akkor lehet kézbesíteni, ha bizonyos, itt felsorolt feltételek teljesülnek.

 

3. Mit lehet tenni, ha mégis valaki átvett egy kéretlen csomagot?

A fogyasztónak, a termék kézhezvételét követő 14 napon belül joga van elállni a vásárlástól.

"Elállási szándékunkat szóban (telefonon), postai úton (célszerű tértivevényes levélben), e-mailben, valamint a vonatkozó Korm. rendelet mellékletében szereplő nyilatkozatminta felhasználásával is kifejezésre juttathatjuk". (EFK)

"Amennyiben elálltunk a szerződéstől, akkor kötelesek vagyunk a terméket haladéktalanul, de legkésőbb az elállás közlésétől számított 14 napon belül visszaküldeni".  (EFK)

Ha az eladó nem vállalja, akkor vevőt terheli a visszaküldés postaköltsége.

 

 

 

Provincia